Biserica noastră îl prăznuiește joi, 22 septembrie 2016, pe Sfântul Sfințit Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi, mitropolitul Moldovei. Cu această ocazie, ca în fiecare an, Mănăstirea vrânceană Brazi îmbracă straie de sărbătoare, în cinstea ocrotitorului ei.

Programul liturgic prilejuit de hramul așezământului monahal va începe miercuri, 21 septembrie, ora 18:00, cu slujba Privegherii, și va continua joi, 22 septembrie, ora 08:00, cu Acatistul Sfântului Teodosie, urmat de Sfânta Liturghie arhierească.

Sfintele moaște vor fi așezate în baldachinul din curtea bisericii, spre închinarea credincioșilor, care se vor bucura de binecuvântarea Sfântului Teodosie, unul din cei patru ocrotitori duhovnicești ai Eparhiei noastre.

Anul acesta, evlavia credincioșilor se va îndrepta și spre cinstirea Sfântului Mărturisitor Ioan Rusul, ale cărui sfinte moaște, de la biserica din Ghimicești, vor fi așezate alături de racla Sfântului Teodosie.

Tot în cinstea patronului spiritual al acestui important așezământ de călugărițe din județul Vrancea, în perioada 22-24 septembrie, se va desfășura ediția a VIII-a a Concursului Național Sf. Ierarh Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi, organizat de Liceul Ioan Slavici din Panciu, Primăria orașului Panciu și Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, reprezentată de Protoieria Panciu.