Sâmbătă, 6 decembrie 2014, începând cu ora 9.00, Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, va oficia Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, în biserica Sfântul Ierarh Nicolae din Parohia buzoiană Mărăcineni I, cu prilejul hramului. Potrivit tradiţiei, la final, va fi săvârşită slujba Parastasului pentru slujitorii, ctitorii şi binefăcătorii sfântului locaş mutaţi la Domnul.

Duminică, 7 decembrie 2014, de la ora 8.30, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian va sfinţi pictura bisericii Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena din Parohia vrânceană Rugineşti I. În continuare, ierarhul, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, va oficia Sfânta Liturghie în locaşul de cult.

Foto: Arhivă

Biserica Ruginești