Răspunzând interesului elevilor pentru educația religioasă și dorința de performanță dovedită și în acest an școlar, Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, prin Sectorul Cultural-educațional, continuă să multiplice unul dintre cele mai așteptate și longevive – în același timp – proiecte de mobilitate pentru tineret, vizitele culturale la București.

Astfel, în data de 6 aprilie 2019, 55 de beneficiari, elevi și profesori de la licee din cele două județe, au fost din nou invitați la București, pentru a sărbători succesele înregistrate de aceștia, situându-se pe podium la fazele județene ale Olimpiadei naționale de Religie și la cele ale Concursului național „Cultură și spiritualitate”.

În contextul Anului omagial al satului românesc, în Patriarhia Română, am socotit firească vizitarea Muzeului Național al Satului „Dimitrie Gusti”, cel mai mare din țară, cu obiective reprezentative din toate zonele etnografice, inclusiv din comunele Rușețu și Chiojdu, din județul Buzău, precum și din Soveja și Nereju, din județul Vrancea.

Tinerii au avut ocazia să colinde gospodăriile de odinioară și să observe măiestria lucrurilor atent realizate de meșterii români, după necesitățile din vremea lor, și chiar să încropească un picnic oferit de organizatori, lângă magnoliile și cireșii în floare. De asemenea, au fost provocați să experimenteze microcosmosul în care sătenii de odinioară își duceau viața de zi cu zi, reușind chiar să se transpună în rolul feciorilor de altădată ce cântau pe prispa casei, prin interpretarea unor cântece vechi românești, dar și a ecteniei întreite, în limba engleză, admirând o biserică de lemn din secolul al XVIII-lea.

Următoarea parte a vizitei culturale a fost, de fapt, un pelerinaj, la câteva dintre cele mai reprezentative lăcașuri de cult, focare de cultură și spiritualitate din București, începând cu Catedrala Patriarhală, cu hramul „Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena”, ctitoria voievodului Constantin Șerban Basarab (1654-1658) și a soției sale, Domnița Bălașa, dar și clopotnița, ctitorie brâncovenească. După cuvenitele informații istorice primite din partea organizatorilor, tinerii au urcat în tăcere Dealul Mitropoliei, pentru a se închina la racla cu moaștele Sfântului Dimitrie Basarabov, ocrotitorul Bucureștiului, precum și la moaștele Sfinților Împărați, ocrotitorii Catedralei, unde au putut vedea și locul în care „așteaptă obșteasca înviere” patru dintre cei cinci patriarhi ai României.

Pașii și cugetele tuturor se îndreaptă apoi spre cea mai mică, dar plină de încărcătură istorică și identitară biserică a Capitalei, purtând numele legendarului întemeietor al orașului, Bucur Ciobanul. Aici, tinerii au adus cântare de preacinstire Născătoarei de Dumnezeu, după care s-au recules în Mănăstirea de vizavi, Radu Vodă, unde s-au și rugat Sfinților Nectarie și Efrem cel Nou, la moaștele așezate spre cinstire, în proximitatea mormântului vrednicului de pomenire Patriarh Justinian.

În ciuda faptului că, pentru unii dintre participanți, a fost prima călătorie la București, tinerii au descoperit încântați lumea culturală și dimensiunea duhovnicească a metropolei, dar și farmecul Centrului Vechi, asemănător vechilor piețe occidentale, unde lumina caldă de primăvară, magnoliile și coloritul viu al teraselor neîncăpătoare i-au îmbiat la câteva momente de odihnă înaintea evenimentului la care au fost invitați seara: opera „Tosca”, de Giacomo Puccini, o superproducție a Operei Naționale din București, pusă în scenă după mai bine de 20 ani și jucată cu casa închisă, într-o formulă de excepție: marea soprană a lumii Anda-Louise Bogza, tenorul Adrian Dumitru, dirijorul Tiberiu Soare, regizorul Mario De Carlo și renumiții artiști ai celei mai importante scene lirice românești.

Fascinantă prin măreția stilului arhitectural, impresionantă prin eleganța celor care ocupă absolut toate fotoliile destinate publicului meloman, român și străin, și adevărat templu al artei lirice universale, Opera Națională din București este unul dintre cele mai importante repere culturale în proiectele educaționale organizate de Sectorul nostru, câteva sute de tineri, liceeni și seminariști buzoieni și vrânceni fiind invitați până acum, cel puțin o dată pe an, la spectacolele cu adânci reverberații istorice și creștine.

Muți de uimire, fascinați de parabola de sobornicitate a orchestrei, impresionați de rolul coriștilor absolvenți ai Seminarului buzoian, printre care și Dl Daniel Jinga – dirijorul corului, pe marea scenă decorată în stilul Romei secolului al XIX-lea, tinerii au prins glas abia la întoarcerea cu autocarul spre casă, unde ne-au împărtășit „la cald” ceea ce au așteptat, trăit și simțit, urmând a merge și mărturisi în comunitățile lor, ca și ceilalți de până acum, sentimentele de mulțumire pentru recunoașterea muncii lor și de bucurie pentru experiența culturală și duhovnicească oferită de Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei.

Pr. prof. Cristian Marius Dima                                            Pr. prof. Ionuț Constantin

Consilier eparhial                                                                  Inspector de specialitate