Asociaţia Ortodoxă Filantropia – Berca este o organizaţie non-guvernamentală şi non-profit, fondată în anul 2004, cu scopul de a se implica în derularea proiectelor sociale de îngrijire a persoanelor aflate în dificultate.

Asociaţia funcţionează cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, proiectele desfăşurate fiind activităţi sociale ale Bisericii, în slujba oamenilor nevoiaşi.

În cadrul Asociaţiei funcţionează următoarele unităţi:

● Centrul rezidenţial pentru copii Sfânta Maria Sătuc, unde sunt îngrijiţi anual 18-20 de copii abandonaţi, fiindu-le asigurată cazare, masă, educaţie, consiliere şi tot ceea ce au nevoie, pentru a duce o viaţă normală. Proiectul se desfăşoară în parteneriat cu Parohia Sătuc;

● Căminul de bătrâni Filantropia Berca, unde sunt îngrijiţi 60 de bătrâni, fiindu-le asigurată o îngrijire socio-medicală în condiţii moderne, cu personal calificat (infiermieri, asistenţi medicali, medic, psiholog, ergoterapeut, bucătari etc.);

● Căminul de bătrâni Filantropia Pârscovul de Sus, unde sunt îngrijiţi 15 bătrâni. Proiectul se desfăşoară în parteneriat cu Parohia Pârscovul de Sus;

● Cantina socială Sfântul Nicolae Sătuc, unde se desfăşoară proiectul «Masa bucuriei», care constă în oferirea unei mese calde la un număr de 30 de persoane (în zilele de sâmbătă şi, uneori, duminică).

Alte proiecte desfăşurate de Asociaţia Ortodoxă Filantropia – Berca:

● Se oferă o bursă socială de 150-200 lei/lună unor copii cu rezultate foarte bune la învăţătură, dar cu o situaţie socio-economică dificilă. În prezent, se acordă 5 burse sociale;

● „Iubire creştină prin fapte“ – un proiect desfăşurat de grupul catehetic «Sfântul Nicolae» – Sătuc, în cursul anului 2015, cu posibilitatea permanentizării;

● „Mens sana in corpore sano“ – un proiect de încurajare a activităţilor sportive, prin oferirea unei mese în zilele de competiţii, asigurarea de echipament sportiv pentru copii şi integrarea socială a copiilor.

Proiectele sociale sunt coordonate de preotul Daniel Necula, cu ajutorul salariaţilor, dar şi cu sprijinul membrilor voluntari, încurajaţi să se implice în diferite activităţi, în calitate de creştini activi care îşi manifestă credinţa prin fapte bune.