Pentru evitarea consecințelor canonice și statutare generate de slujirea liturgică alături de un preot depus sau caterist – în ceea ce-i privește pe preoții canonici – sau de participarea la așa-zisele slujbe religioase oficiate de către foști preoți – în ceea ce-i privește pe dreptcredincioșii creștini – redăm, mai jos, lista preoților depuși din treapta preoției și a celor caterisiți (excluși temporar sau definitiv, din clerul ortodox), precum și a ieromonahilor caterisiți și excluși din monahism, din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, spre corecta informare a preoților și dreptcredincioșilor din Eparhia noastră și din toate eparhiile Patriarhiei Române.

Preoți depuși (destituiți) din treapta preoției:

1. Anton Constantin-Tiberiu
  2. Dumitru Aurelian
  3. Isbășoiu Constantin
  4. Micu Gheorghe Daniel
  5. Turcu Nicu

Preoți caterisiți (excluși din cler):

1. Angelescu Nicolae
  27. Trif-Crăciun Claudiu-Virgil
  28. Vatră Giorgică
  29. Vulcan Alexandru
  30. Gavriluță Iulian – fost preot în Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, caterisit de Arhiepiscopia Tomisului

Preoți din rândul monahilor caterisiți și excluși din monahism:

1. Țârdea Alexie (Aurel Ovidiu)
  2. Vieriu Iosif (Ioan)

Pentru a înțelege semnificația termenilor caterisit și depus, precizăm următoarele:

a) Un preot caterisit este exclus din cler, ceea ce înseamnă că a pierdut preoția pentru totdeauna, precum și posibilitatea de a ocupa un post neclerical în activitățile bisericești, statutul său fiind acela pe care îl avea înainte de preoție, adică cel de mirean sau credincios laic. Reabilitarea sa în slujirea preoțească o poate face numai Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, pe baza unei documentații prezentate de către ierarhul care l-a caterisit, prin care se demonstrează pocăința sinceră a acestuia, verificată în timp;

b) Un preot depus (destituit) din treapta preoției a pierdut dreptul de a săvârși lucrări sfinte, de a purta ținuta clericală și de a se împărtăși în altar; cel destituit nu mai este cleric, ci are statut de teolog laic, cu posibilitatea de a desfășura activități social-filantropice, culturale, educaționale sau de a fi cântăreț, după caz; activitatea și conduita sa sunt evaluate, anual, de către Chiriarh.

Potrivit definiției de mai sus, depunerea din treaptă este echivalentul caterisirii, cu deosebirea că ea poate avea un caracter temporar, în funcție de capacitatea de îndreptare a celui depus și de durata pocăinței acestuia. În această situație, reintegrarea unui preot depus în rândul clerului ortodox depinde de chiriarhul care a pronunțat sancțiunea, singurul îndrituit să o și ridice, desigur, pe baza faptelor de pocăință ale celui depus, confirmate în timp.