CUPRINS

* Purtarea crucii înseamnă asumarea suferințelor și a necazurilor vieții (pag. 1)

* Protoieria Focșani II a premiat câștigătorii Concursului «Icoana și Școala mărturisirii» (pag. 6)

* Premierea câștigătorilor Concursului «Icoana și Școala mărturisirii», în Protoieria Focșani I (pag. 7)

* Concursul județean «Repere de credință pentru liceanul buzoian – Icoană și mărturisire», la Liceul de Arte din Buzău (pag. 8)

* De 8 martie, o bucurie pentru bunicile din două așezăminte sociale buzoiene (pag. 9)

* Eveniment cultural-duhovnicesc în Parohia «Sfântul Ștefan» – Sud din Focșani (pag. 10)

* Cinci preoți din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei au primit hirotesia întru duhovnic (pag. 11)

* Faza județeană a Olimpiadei de Religie, la Buzău (pag. 12)

* Sprijin pentru o familie nevoiașă din satul Ciușlea, județul Vrancea (pag. 13)

* Ajutoare pentru 300 de familii nevoiașe din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei (pag. 14)

* Pelerinaj pentru elevii Școlii Gimnaziale din Voetin, județul Vrancea (pag. 14)

* Cei 55 de laureați ai Concursului «Repere de credință pentru liceanul buzoian – Icoană și mărturisire», în vizită culturală la București (pag. 15)

* Prima ediție a Concursului «Icoana în viaţa creştinului ortodox», în Parohia «Sfântul Nicolae» – Nou din Focşani (pag. 17)

* Premiul al II-lea pentru Corul «Milcovia» al Parohiei vrâncene Broșteni I – Pitulușa, la Festivalul-Concurs «Buna Vestire» (pag. 19)

* Mii de buzoieni și vrânceni au participat la «Marșul pentru viață» (pag. 20)

* Conferință dedicată lui Mircea Vulcănescu și lansare de carte, la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 21)

* Cursuri de pregătire pentru apărătorii bisericești (pag. 22)

* Credincioșii din Focșani s-au rugat împreună cu arhipăstorul lor, în cea de-a treia zi a Postului Sfintelor Paști (pag. 24)

* A patra zi a Canonului Sfântului Andrei Criteanul, în Parohia «Nașterea Maicii Domnului» – Greci din Buzău (pag. 25)

* Sărbătoarea Ortodoxiei, la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 26)

* Credincioșii Parohiei Dulbanu au primit binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian (pag. 27)

* Duminica Sfintei Cruci, în Parohia «Sfânta Treime» din Buzău (pag. 28)

* Hram și sfințire de pictură, în Parohia «Buna Vestire» din Adjud (pag. 29)

* Comuniune liturgică, în Duminica a 4-a din Post, la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 30)

* Agenda de lucru (luna martie 2017) a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian (pag. 32)